Bez kategoriiKrajowy Fundusz szkoleniowy 2024

Z artykułu dowiesz się w jaki sposób możesz w Twojej organizacji lub instytucji sfinansować szkolenia kadry zarządzającej i pracowników ze środków KFS na 2024

Ile pieniędzy będzie w KFS w przyszłym roku?

W tym roku wysokość środków, przeznaczonych na szkolenia pracowników zdecydowanie wzrosła – do wykorzystania jest aż ponad 290 mln zł podzielonych na poszczególne województwa i Powiatowe Urzędy Pracy. Środki KFS podzielone są na 2 pule: podstawową (którą zajmiemy się w niniejszym artykule) i rezerwę, o czym w następnym wpisie.

Dla kogo KFS?

Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego można przeznaczyć na kształcenie pracodawcy i pracowników. Z tym że pracodawcą jest każdy podmiot, niezależnie od swojej formy prawnej, który zatrudnia minimum 1 osobę na podstawie umowy o pracę.

Zgodnie z założeniami z tej formy wsparcia skorzystać mogą zarówno firmy, jak też instytucje samorządowe i inne oraz organizacje pozarządowe. Ważne jest to, że można otrzymać pomiędzy dofinansowanie w wysokości pomiędzy 80 a 100% wartości szkolenia!

Aby sięgnąć po te środki, pracodawca bądź pracownik którego chce przeszkolić, musi się wpisywać w minimum jeden z poniższych priorytetów:

  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
  5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
  6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
  7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
  8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.

Jak się do tego zabrać?

Aby rozpocząć starania o środki  z KFS, zastanów się czy instytucja którą reprezentujesz wpisuje się w któryś z priorytetów. Są one jednak tak dobrane, że moim zdaniem praktycznie każda instytucja lub organizacja może z tych środków skorzystać

Masz wątpliwości? Potrzebujesz wsparcia lub pomocy, a reprezentujesz instytucję kultury bądź organizację pozarządową? Napisz na [email protected], razem na pewno jesteśmy w stanie spowodować, żeby i Twoja instytucja lub organizacja mogła skorzystać z dofinansowanych, nawet w 100% szkoleń!

Zapraszam 😊