Bez kategoriipieniądze na kulturę

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pieniądze na kulturę i inwestycje

Pieniądze na kulturę można zdobyć z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Corocznie, w okolicach października ogłasza on swoje programy dotacyjne. Po zapoznaniu się z programami Minister zaprasza do składania wniosków instytucje i organizacje pozarządowe, działające w obszarze kultury. Z oferty ministerstwa można zyskać dotacje między innymi na edukacje kulturalną, edukację artystyczną czy infrastrukturę domów kultury.

To potencjalnie podstawowe, zewnętrzne źródło pozyskania pieniędzy na kulturę w naszym kraju.

Dlaczego potencjalnie?

Otóż głównie dlatego, iż w programach ministra konkurencja jest po prostu ogromna. Pomyślmy – w Polsce działa prawie 3,5 tys. instytucji kultury 7,7 tys. bibliotek oraz niezliczona ilość NGO’sów działających w szeroko pojętej kulturze. Z danych ministerstwa wynika, że ponad połowa instytucji zgłasza swój wniosek do minimum jednego programu, a wiele z ośrodków do 3 i więcej programów.

Już same te „suche” liczby pokazują, z jak potężną liczbą potencjalnych wnioskodawców mamy do czynienia..

Pieniądze na kulturę – czy warto próbować startować w konkursach Ministra?

Oczywiście, że tak!

Moim zdaniem warunkiem jest jednak posiadanie przynajmniej podstawowego doświadczenia w tworzeniu i realizacji wniosków o dotacje. Osoba całkiem „świeża” w dotacjach, może sobie nie poradzić z zawiłościami regulaminu. Jednak jeśli nawet jakimś cudem uda jej się otrzymać dofinansowanie, będzie miała ogromne trudności w realizacji projektu i jego rozliczeniu. Złe zarządzanie projektem może skutkować koniecznością zwrotu części lub całości dofinansowania ponieważ nie spełnimy warunków realizacji.

Jeśli masz obawy i wątpliwości, skontaktuj się ze mną, a pomogę Ci przebrnąć przez zawiłości Regulaminowe, lub z przyjemnością przygotuję wniosek dla Twojej instytucji. Pierwsza konsultacja gratis! Zapraszam.